Samochodowe orgje i inne ciekawe przypadki


Samochodowe orgje, po co w samochodzie mydło? Jakie papierosy najlepiej palić? Ile opon zapasowych powinien mieć samochód? 

Umiejętność jazdy samochodem polega na tym, żeby sobie samochód odpowiednio przygotować do drogi, aby potem nie przestawać co kilkadziesiąt kilometrów i nie reperować defektów. Sztuka jazdy nie polega na szybkiemu zniszczeniu samochodu, lecz na umiejętnym przebywaniu każdej drogi w tempie, które dany samochód może wytrzymać.

Rajd samochodowy zaś to przyuczenie ludności wiejskiej do liczenia się z samochodem jako równoprawnem narzędziem ruchu obok odwiecznego konia i wołu.

„Samochodowe orgje”

Tytuł notatki prasowej z przełomu lat 20 i 30:

Znowu wczoraj przed południem we Wrzeszczu najechano 44-letnią Hedwig Tell, stojącą na rogu ul dworcowej (pisownia oryginalna). T odniosła liczne obrażenie na cełem ciele a szczególnie ma ciężkie rany na ciele i nogach(…)

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu

Każdy samojezd powinien być zaopatrzony przynajmniej w dwie opony zapasowe. Te opony powinny być włożone do worka, aby się w czasie jazdy nie przetarły. W razie braku opony zaposowej należy sobie radzić w inny sposób. Najlepiej jest wypchać kiszkę sianem, gałganami, lub pustymi workami, poczem można kontynuować podróż.

Wyposażenie dodatkowe pojazdu

Mydło

Zalepia ono bowiem wszelkie nieszczelności i szpary uszkodzonego zbiornika paliwa. Jeżeli chodzi zaś o nieszczelności chłodnicy polecam mąkę kartoflaną.

Papierosy

Papierosy należy traktować jako środek trzeźwiący przy senności i dlatego radzę kupować te gorsze, zgryźliwe.

Wypadki drogowe

Z książki „Nauki kierowania samochodem” Adama Tuszyńskiego, wydanej w 1945 roku:

Przyczyną 90 proc. wypadków drogowych na szosie jest nieostrożna jazda, brak wprawy, źle utrzymana maszyna i alkohol. Sprawy o odszkodowanie ciągną się całymi latami, a winny przewidując, że będzie musiał zapłacić grube odszkodowanie albo i rentę inwalidzką, zdążył przepisać cały majątek na osoby trzecie, ofiara ma zaś w ręku wyrok niemożliwy do wyegzekwowania.

Uwaga na konie!

Zapis można zastosować do pieszych, oczekujących przed przejściem dla pieszych. Może stąd wynika konieczność zachowania szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejścia?

Nigdy nie należy dowierzać koniom! Pozornie obojętny i spokojny koń potrafi zestrachać się w ostatniej chwili i skręcić. Kierowca widząc nadjeżdżający pojazd konny winien z daleka obserwować zachowanie konia. Dopóki nie ma on nastawionych uszu, jest nadzieja, że uda się przejechać bez komplikacji.

/Na podstawie trojmiasto.pl / wordzamosc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *