Prawo jazdy krok po kroku


Kurs prawa jazdy możesz rozpocząć na trzy miesiące, a  egzamin na prawo jazdy możesz zdawać na miesiąc przed ukończeniem 18. roku życia.

Pierwszy krok to jednak wizyta w urzędzie – w wydziale komunikacji starostwa odpowiedniego dla miejsca zamieszkania (można złożyć e-wniosek przez elektroniczną skrzynkę podawczą urzędu). Po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami (od 21 lipca kosztuje ono 200 zł) w ciągu dwóch dni urzędnicy nieodpłatnie wyrobią profil kandydata na kierowcę – PKK. Dopiero po tym zainteresowany może zapisać się na kurs do wybranego ośrodka szkolenia, który pobierze jego dane z PKK.

Pierwszy etap nauki, który trzeba zaliczyć, to teoretyczny kurs prawa jazdy. Musi trwać minimum 10 godzin dla kategorii AM, 20 godzin dla B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D oraz D+E lub 30 godzin dla A1, A2, A, B1, B oraz T. Dopiero po wykładach można rozpocząć praktyczne szkolenie z jazdy. Tutaj również minimalna liczba godzin została uzależniona od kategorii kursu prawa jazdy – 10 godzin dla AM, 15 godzin dla B+E, 20 godzin dla A1, A2, A, C1, C1+E, D1+E oraz T, 25 godzin dla C+E oraz D+E, 30 godzin – B1, B, C oraz D1, 60 godzin dla D.

Zazwyczaj kurs na prawo jazdy trwa ok. dwóch miesięcy. Po jego ukończeniu kandydatów na kierowców czeka egzamin wewnętrzny w ośrodku szkoleniowym. Po uzyskaniu wyniku pozytywnego można zapisać się na egzamin ostateczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Oba składają się z części teoretycznej i praktycznej.

Jak wygląda właściwy egzamin?

Najpierw egzaminowany odpowiada na 32 pytania z puli kilku tysięcy. Część z nich to wideo z symulacją konkretnych zdarzeń, które mogą się przytrafić kierowcy. Na egzamin teoretyczny składa się: * 20 pytań multimedialnych, na które odpowiadamy TAK lub NIE (na każde jest 45 sekund); * 12 pytań z odpowiedziami A, B i C (tylko jedna jest poprawna, czas odpowiedzi – do 50 sekund). Do żadnego z pytań, na które się wcześniej odpowiedziało, nie można wrócić. Nie można też zmieniać odpowiedzi.

W przypadku prawa jazdy kategorii B część praktyczna w dalszym ciągu składa się z zadań na placu manewrowym (m.in. włączenie świateł, jazda po łuku, ruszanie na wzniesieniu) oraz jazdy po mieście, łączonej z parkowaniem.

Bardziej selektywny jest od półtora roku egzamin na motocyklowe prawo jazdy. Amatorzy jednośladów mogą zdawać na prawo jazdy na motorower (AM), motocykle lekkie (A1 i A2) oraz ciężkie (A). Wcześniej zdawało się egzamin na jedną kategorię, która uprawniała do prowadzenia wszystkich rodzajów motorów. Na placu manewrowym trzeba było zrobić m.in. klasyczną ósemkę. Od 2013 r. pojawiły się nowe zadania, takie jak slalom ze średnią prędkością 30km/h czy ominięcie przeszkody przy prędkości 50km/h. Zmieniły się też motocykle. Częstochowski WORD ma kilka pojazdów egzaminacyjnych. Dla kategorii A to suzuki gladius SVF 650 53 kw, dla A1 – yamaha TW 125, dla kategorii A2 – suzuki gladius SFV 650 25 kw, a dla kategorii AM – romet ogar 900 racing.

Większość osób podchodzących do egzaminu na kategorię A kończy go już na pierwszym etapie, w którym trzeba poradzić sobie z wolnym slalomem. Trudne jest też ominięcie przeszkody przy prędkości 50 km/godz. Na placu manewrowym jest specjalny miernik prędkości, gdy jest niższa – zadanie nie jest zaliczone. Zdawalność nie przekracza 25 proc. Nie martwi to np. policji. Od początku przyklaskiwała zmianom, przekonując, że miłośnicy jednośladów powinni zaczynać od jazdy na lżejszych motocyklach, które są wolniejsze, słabsze, ale łatwiej je opanować.

Prawo jazdy ważne 15 lat

Gdy jednak wszystko pójdzie dobrze – po zaliczeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego oraz uiszczeniu opłaty za wydanie blankietu – wydział komunikacji starostwa zamówi dokument. Można go odebrać w urzędzie lub na poczcie – w zależności od tego, jaką opcję wybraliśmy przy składaniu wniosku.

Po 15 latach znowu trzeba będzie zgłosić się do urzędu i złożyć wniosek o wydanie nowego prawa jazdy, pokazać ksero starego, dostarczyć aktualne zdjęcie oraz – w przypadku uprawnień wydanych z takim zastrzeżeniem – aktualne badania lekarskie.

Opracowano na podstawie materiałów urzędu miasta, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Kancelarii Prezydenta RP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *