Najtrudniejsze pytanie z testów na prawo jazdy 9


Które z pytań wchodzących w skład testów na prawo jazdy jest najtrudniejsze? Już wiadomo. Aż blisko 60 procent kursantów odpowiada na nie źle.

Listę najtrudniejszych pytań w testach na prawo jazdy pracowało zdamyto.com. Zestawienie obejmowało okres od lipca do września 2016.

W blisko 60 procent egzaminowanych- zależności od miesiąca- w zdamyto.com wskazywało odruchowo odpowiedź TAK. Zestawienie statystyk zdawalności obejmowało miesiące lipiec-wrzesień 2016.

testy na prawo jazdy

Czy w przedstawionej sytuacji masz obowiązek zrezygnować z wyprzedzania, jeżeli kierujący pojazdem poprzedzającym włączył prawy kierunkowskaz?
Dlaczego odpowiedź twierdząca jest nieprawidłowa? Zacznijmy od wyjaśnienia manewru wyprzedzania. Przypominacie sobie ten nudny wykład z podstawowych pojęć? Zgodnie z art 2. pkt. 28 wyprzedzanie to przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Czy już wam się rozwidnia? Nie?

Idźmy zatem dalej: kto ma pierwszeństwo podczas zmiany pasa ruchu? Kierujący, ktory już znajduje się na danym pasie, czy ten, który zamierzają wjechać na sąsiedni pas ruchu? Sprawę rozwiązuje art. 22. ust. 4. prd:

Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.

W cytowanym pytaniu dochodzi do manewru wyprzedzania – bez zmiany pasa ruchu. Pojazd znajdujący się na lewym pasie ruchu sygnalizuje zamiar („zawczasu i wyraźnie”) zmiany pasa ruchu. Oczywiście zgodnie z zapisem  art. 22. ust. 4. prd nie ma pierwszeństwa przed pojazdem znajdującym się już na pasie ruchu, na który zamierza wjechać, nie ma więc potrzeby zrezygnowania z manewru wyprzedzania. To Ty masz pierwszeństwo, nie musisz więc rezygnować z wyprzedzania.
W tej sytuacji oczywiście nie masz obowiązku przerwania wyprzedzania

Wkrótce kolejne pechowe pytanie w testach na prawo jazdy.

Pełną oficjalną bazę pytań stosowaną na egzaminach państwowych zawierają testy ZdamyTo.com. Korzystając z testów online na ZdamyTo.com masz zawsze pewność, że uczysz się dokładnie tych pytań które będę na egzaminie w Twoim WORD. 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 komentarzy do “Najtrudniejsze pytanie z testów na prawo jazdy

 • eMarcel

  No ale jak to!? Jak to sie ma do przepisu, ktory mowi ze nie mozna wyprzedzac z prawej strony!? Co to znaczy pojazd poprzedzajacy? 😛 W tej sytuacji pozwalam kolesiowi z przodu zajac moj pas poniewaz nie wyprzedzam po prawym pasie!!! Juz teraz widze dlaczego w PL wszyscy jezdza po lewych pasach i sie wyprzedzaja po prawych … :/ gdzie tu logika?

  • edyta

   1. Kto powiedział ze nie można wyprzedzać z prawej?
   2. Nie jesteś osoba uprawnioną do kierowania ruchem zeby u zezwalac albo zabraniac wyprzedzania
   3. Przeczytaj wszystko do końca…
   4…ze zrozumieniem.
   😛

   • eMarcel

    Np. w Holandii za wyprzedzanie prawym pasem jest kara w wysokosci 230 euro. Czy to Oznacza ze w PL mozna wyprzedzac prawym pasem!? To jest bardzo niebezpieczne! I brak w tym logiki. Dodatkowo:
    Nieuzasadniona jazda lewym pasem: do 230 euro.
    Jazda „na zderzaku”: aż do 700 euro.
    Jazda pasem awaryjnym: 370 euro

    • Łukasz Przybył

     Z prawej można wyprzedzać na jedno kierunkowych, ponadto w terenie zabudowanym jeżeli są wyznaczone dwa pasy w jednym kierunku to też można, poza terenem zabudowanym muszą być 3 pasy w jednym kierunku. Z prawej nie można wyprzedzać przed wzniesieniami i zakrętami czy jakoś tak;)

    • Asia

     A w Polsce można. Taki przywilej mamy. 😀 Tylko pamiętaj, jak już wrócisz do tej Holandii – tam nie wyprzedzaj z prawej.

     • eMarcel

      NO wlasine jestem pod takim wrazeniem kazdym razem kiedy odwiedzam Polske. Kazdy jezdzi jak WARIAT!

    • J62

     Większego chamstwa, jak w Holandii to nie spotkałem. Chcesz zmienić pas, zapomnij, nikt Cię nie wpuści, wszyscy jada lewym pasem – gdy prawy jest wolny i szybszy. Wszystkie drogi osiedlowe sa równorżednę, jak nue zauważysz, to Ci zapierdoli z prawej. Radary, co 5 km.